Лікування атероми ➤ Хірургічне лікування атероми Київ
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Атерома: що це та як лікувати?

ateroma-02

Атеромою називають кісту, яка сформувалася в підшкірній сальної залозі. Це утворення не представляє небезпеки для життя людини, не викликає хворобливих відчуттів, але є косметичним дефектом. За статистикою, атерому діагностують у кожного десятого пацієнта. Причому вона може утворюватися як у дорослих, так і у дітей.

Що таке атерома?

Атерома – це порожнина невеликого розміру. Вона не об'єднана зі шкірою, тому може вільно під нею переміщатися. Усередині утворення знаходиться кашкоподібна маса. При пальпації атероми лікар може визначити під шкірою еластичну кульку, натиснення на яку не викликає хворобливих відчуттів.

Причиною її формування є закупорка сальних залоз. При цьому шкірне сало починає накопичуватися, розширюючи тим самим проток. Ріст утворення дуже повільний. В середньому на його формування йде кілька років. Оскільки людина не відчуває болю і дискомфорту, до лікарів вона зазвичай звертається тоді, коли утворення представляє косметичний дефект, помітний для оточуючих. Атерома здатна досягати 10 см і більше в діаметрі.

ateroma-01


Симптоми атероми

До основних симптомів атероми відносяться:

 • наявність кулястого утворення, всередині якого знаходиться маса білого або світло-жовтого відтінку;
 • утворення має чіткі межі, але при натисканні може зміщуватися;
 • відсутність болю і дискомфорту, за винятком тих випадків, коли кіста натирається одягом;
 • утворення може бути одиничним або множинним;
 • розмір – від 5 мм до 4 см (іноді більше).

Розвиватися атерома може в трьох варіантах:

 • розкривається, перетворюючись на виразку;
 • атерома обростає щільною сполучною тканиною, що перешкоджає її подальшому росту;
 • перероджується в злоякісне новоутворення.

Як діагностувати?

Діагностика атероми полягає у візуальному огляді. Після цього лікар може призначити додаткове обстеження:

 • аналіз крові;
 • гістологічне дослідження видалень з утворення для визначення його характеру (доброякісного або злоякісного);
 • УЗД, МРТ.

Причини розвитку атероми

До закупорки сальної залози з подальшим формуванням атероми можуть привести:

 1. Генетична схильність. У деяких людей в сальній залозі може бути відсутнім проток. В результаті у дитини починає формуватися атерома ще на етапі внутрішньоутробного розвитку.
 2. Механічне пошкодження (регулярне видалення волосся, поріз, рубець, фурункул).
 3. Термічне пошкодження в результаті опіку або обмороження.
 4. Вплив ультрафіолету або іонізуючого опромінення.
 5. Вугрова хвороба, в результаті якої в залозі формується в'язкий секрет, а гирла вивідної протоки покриваються ороговілою тканиною.
 6. Гормональні зміни в організмі на тлі регулярного стресу.
 7. Жирна себорея з утворенням надмірної кількості шкірного сала.

На яких ділянках тіла може з'явитися атерома?

Оскільки сальні залози розташовуються на всій поверхні шкіри, крім підошов і стоп, атерома може утворитися практично в будь-який анатомічної області. Але найчастіше вона формується на обличчі, в паху, на грудях, між лопатками або на волосистій частині голови.

У чоловіків утворення можуть діагностувати в області мошонки. При розвитку атероми на волосистій частині голови можливе випадання волосся безпосередньо в місці її формування.

atheroma-03

Як лікувати атерому: найбільш ефективні способи

Лікування даного виду утворення обов'язково має бути комплексним. Воно полягає не тільки в хірургічному видаленні капсули, але й попередженні її повторного формування. У разі, якщо атерома запалилася, лікар призначає прийом протизапальних препаратів для усунення процесу. Додатково підбираються антибактеріальні, дезінфікуючі препарати та засоби, здатні зменшити процес синтезу шкірного сала.

Оперативне втручання може проводитися декількома способами:

 1. Класична цистектомія. Операція полягає у вилущуванні вмісту капсули із застосуванням скальпеля. У разі нагноєння кісти спочатку проводять видалення гною і тільки після припинення запального процесу виконується вилущування капсули. Після цього на рану накладається косметичний шов.
 2. Цистотомія. Її зазвичай проводять при виявленні атероми в області обличчя. Процес полягає у виконанні невеликого надрізу, через який проводиться видалення вмісту.
 3. Радіохвильове видалення. Підходить для видалення капсули, розмір якої не більше 2 см. Для цього використовується прилад, який генерує високочастотні хвилі. Впливаючи на утворення, вони випаровують з капсули всю рідину, в результаті чого атерома зникає. Даний спосіб є кращим, тому що не викликає кровотечі, не супроводжується формуванням рубця і тривалим реабілітаційним періодом. Однак він не використовується при наявності в тілі у пацієнта кардіостимулятора або металевих конструкцій.
 4. Видалення атероми лазером. Методика актуальна на початкових стадіях розвитку хвороби, коли розмір кісти – не більше 5 мм. Підходить для видалення утворення на обличчі та інших відкритих ділянках тіла або при його розташуванні поруч з великими кровоносними судинами. При цьому вдається видалити капсулу, не пошкоджуючи при цьому здорові тканини. Якщо розмір утворення великий, лазерну методику можуть поєднувати з іншими способами лікування. До переваг лазерного видалення відносять швидкість проведення процедури, точний вплив на вогнище ураження без пошкодження здорових тканин, безкровність, що виключає ймовірність інфікування, формування рубця та інших негативних наслідків.

Чи можна вилікувати атерому в домашніх умовах?

Позбутися атероми без хірургічного втручання можна виключно на початковій стадії її формування. Для цього можуть використовуватися як аптечні мазі, так і засоби народної медицини.

З аптечних препаратів лікар може призначити:

 1. Мазі з протизапальним та антибактеріальним ефектом (Левомеколь, Офлокаїн). Вони допомагають усунути набряк тканин, прибрати запальний процес, а після розтину утворення запобігають інфікуванню ранки.
 2. Мазі з розсмоктуючим ефектом (Троксевазин, Гепаринова мазь).
 3. Дерматопротектори (Диферин, Адолен гель). Препарати сприяють активізації обмінних процесів у тканинах, прискорюють зміну епітелію та зміцнюють тканини. Їх застосування дозволяє уникнути розростання сполучної тканини.

Хорошим ефектом володіє також мазь Вишневського та Іхтіолова мазь. З народних засобів можуть використовуватися:

 • сік алое;
 • суміш з розтопленого баранячого жиру з часниковим соком і рослинним маслом;
 • суміш перемеленого кореня лопуха зі свинячим жиром і вершковим маслом;
 • відвар листя мати-й-мачухи.

Використовувати всі перераховані засоби можна тільки після консультації з лікарем. У разі активного росту атероми важливо як можна швидше звернутися за медичною допомогою.

ateroma 04


Профілактика розвитку атероми

Щоб уникнути розвитку або повторної появи атероми, важливо усунути можливі причини її утворення. До основних правил профілактики варто віднести:

 1. Правильне харчування. Важливо уникати великої кількості жирної та солодкої їжі. Також варто звести до мінімуму вживання борошняних виробів.
 2. Необхідно уникати можливості травмування волосяних фолікулів.
 3. Вся косметика повинна бути якісною і не містити в своєму складі шкідливих компонентів. Перед сном важливо ретельно її видаляти.
 4. Ретельно стежити за особистою гігієною. Душ повинен стати щоденною процедурою для кожної людини. Особливо важливо цього правила дотримуватися власникам жирної та проблемної шкіри.
 5. Контроль гормонального фону й обмінних процесів в організмі.

Висновки та поради фахівця

Атерома є доброякісним утворенням, яке може сформуватися абсолютно в будь-якій анатомічної зоні, де є сальні залози. Вона не викликає дискомфорту і болю, а також характеризується дуже повільним ростом.

Якщо кіста сальної залози сформувалася на закритій ділянці тіла, людина може прожити з нею все життя. Але коли вона розташовується на відкритих ділянках, це може викликати психологічний дискомфорт. Тому пацієнти прагнуть її видалити. Також позбутися від атероми важливо, якщо помічений її активний ріст. Це пов'язано з тим, що в деяких випадках клітини кісти здатні перероджуватися у злоякісні, хоча зустрічається подібне досить рідко.

Існує кілька способів видалення атероми. Кожен з них має свої особливості та підбирається індивідуально в залежності від розмірів і локалізації утворення. Позбутися від нього в домашніх умовах неможливо. Деякі засоби допомагають уникнути або сповільнити його ріст. Але використовувати їх доцільно виключно на початкових етапах розвитку кісти та під контролем фахівця.

Щоб уникнути формування атероми, власникам жирної та проблемної шкіри радять дотримуватися певних профілактичних правил. Актуальними вони будуть також після видалення утворення, оскільки допомагають запобігти його повторній появі.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг