Хвороба Нотта - симптоми, причини, лікування
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Хвороба Нотта: причини і лікування

bolezn-notta

Стенозуючий лігаментит, або хвороба Нотта – це захворювання сухожилля згинача пальця. У народі патологію називають клацаючим пальцем через характерний звук при згинанні пальця. Часто пацієнти вважають, що клацає сам суглоб, але це не так.

Головна небезпека захворювання в тому, що при відсутності лікування палець може зафіксуватися в зігнутому стані, і розпрямити його без втручання лікаря буде неможливо. При запущеній стадії хвороби Нотта з'являється обмеження рухливості.

Патологія успішно лікується, тому при наявності такої проблеми не варто відкладати візит до лікаря.

Хвороба Нотта: причини

Хвороба Нотта у дітей від 1 року часто з'являється через особливості розвитку. Справа в тому, що сухожилля згинача пальця має кільцеподібні зв'язки. Вони попереджають зміщення сухожилля в сторони, особливо при русі.

У маленьких дітей часом трапляється так, що сухожилля зростає швидше, ніж зв'язка. В результаті вона передавлює його. У цьому місці сухожилля ущільнюється. Коли ущільнення проходить через вузький канал зв'язки, виникає клацаючий звук. Згодом через перетяжку ущільнення може стати більшим, що призведе до того, що сухожилля не зможе рухатися, а тому палець залишиться в зігнутому положенні.

Механізм розвитку патології у дорослих не відрізняється, а ось першопричини її появи зовсім інші. Якщо у дорослої людини діагностовано хворобу Нотта, причини можуть бути наступні:

 • регулярні навантаження на пальці, виконання одноманітних рухів руками;
 • ревматизм, який довго протікає без лікування;
 • запальний процес, локалізований в кисті;
 • травми і пошкодження в області формування потовщення;
 • цукровий діабет;
 • спадкова схильність;
 • атеросклероз;
 • захворювання щитоподібний залози.

У більшості випадків хвороба Нотта викликає запальний процес, спровокований постійними навантаженнями. До групи ризику потрапляють жінки, а також люди, які за родом діяльності або через хобі постійно виконують однакові рухи (наприклад, вишивають) або мають хронічні захворювання.

Як проявляється хвороба Нотта?

Стенозуючий лігментит характеризуються повільним розвитком, тому симптоми спочатку проявляються мінімально і посилюються поступово. Найчастіше патологія супроводжується такими ознаками:

 • виникнення клацаючого звуку при рухах пальцем;
 • відчуття скутості, оніміння у патологічній області;
 • поява болю в ураженому місці, який посилюється при натисканні;
 • больові відчуття в кисті;зниження фізичних можливостей ураженої руки.

Хвороба Нотта великого пальця проявляється в залежності від стадії її прогресування:

 1. На першій стадії з'являється клацання при русі пальцем. Може спостерігатися мінімальне обмеження рухливості.
 2. На другій стадії порушення рухливості пальця стає більш вираженим.
 3. На третій стадії палець втрачає здатність до руху. Зазвичай він знаходиться у зігнутому стані.
 4. На четвертій стадії в тканинах відбуваються незворотні процеси, тому патологія складно піддається лікуванню.

При появі перших симптомів недуги важливо відразу відправиться до лікаря. Він проведе діагностику і підбере ефективне лікування в залежності від особливостей прояву симптомів, стадії занедбаності та інших чинників.

Хвороба Нотта: лікування

Якщо є підозри на хворобу Нотта, діагностика проводиться швидко і без складних маніпуляцій. Лікар може поставити діагноз на основі скарг пацієнта і результатів огляду. Іноді для його підтвердження застосовується рентгенографія.

Консервативна терапія

Якщо на ранній стадії діагностована хвороба Нотта, лікування може бути консервативним. Для її усунення використовується комплексний підхід. Пацієнту призначаються різні процедури:

 • електрофорез;
 • лікувальний масаж;
 • ЛФК;
 • іонофорез та інші фізіотерапевтичні процедури;
 • прогрівання за допомогою ванн із лікувальними травами та ін.

З медикаментів назначають глюкокортикостероїди, які слід вводити в уражене місце. Вони допомагають усунути запальний процес та утворене ущільнення.

Консервативне лікування вимагає тривалого часу. До того ж при наявності провокуючих чинників залишається високий ризик виникнення рецидиву. Під час проходження терапії важливо усунути причину розвитку патології. При необхідності пацієнту слід змінити рід діяльності або забезпечити руці відпочинок від монотонних рухів.

Хірургічне лікування

Якщо діагностовано запущену хворобу Нотта, операція – єдиний варіант ефективного лікування. Не варто боятися хірургічного втручання, оскільки воно є мінімальним, але при цьому дозволяє відновити функціональність кінцівки.

Суть операції полягає в тому, що в проблемному місці лікар робить невеликий розріз і відкриває доступ до кільцеподібної зв'язці. Потім розрізає кільце, щоб дозволити сухожиллю вільно пересуватися, і накладає шви.

Всі маніпуляції проводяться під анестезією, тому пацієнт не відчуває болю. Після операції показана реабілітація для прискорення загоєння та відновлення функцій пальця. Призначається ЛФК та ​​лікувальна гімнастика. Через мінімальне втручання ризик появи ускладнень практично відсутній, особливо при зверненні до досвідченого хірурга.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург

ПРИКЛАДИ ВИКОНАНИХ ОПЕРАЦІЙ​

 • Хирургия кисти1
 • Дефекты-мягких-тканей 4
 • Экстравазаты 2
 • Аплазия-пальцев
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг