Гінекомастія або збільшення грудних залоз у чоловіків 2023
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Гінекомастія - збільшення грудей у ​​чоловіків

ginekomastia 1

Гінекомастія — це патологічний стан грудних залоз, у якому залізиста тканина грудей збільшується в хлопчиків чи чоловіків. Найчастіше молочні залози збільшуються з двох сторін (у 80% випадків) або з одного боку (20% випадків). Крім збільшення молочних залоз, відзначаються такі симптоми, як відчуття тяжкості, болючість при пальпації, ущільнення молочних залоз.

z1

Поширеність гінекомастії.

У приблизно 70 відсотків хлопчиків у період від початку статевого дозрівання до статевого дозрівання (зазвичай у період з 12 до 16 років) страждають на так звану фізіологічну або підліткову гінекомастію.

Така гінекомастія через нормальні гормональні зміни, що відбуваються в період статевого дозрівання, є скороминущою та фізіологічною.

Гінекомастія також поширена серед чоловіків старше 45 років через зменшення продукції ендогенного тестостерону.

Причини гінекомастії.

Гормональний дисбаланс

Гінекомастія може бути викликана дисбалансом між статевими гормонами тестостероном та естрогеном. В організмі чоловіків зазвичай вироблення тестостерону значно вище, ніж вироблення естрогену – жіночого статевого гормону.

Надлишок естрогену або його збільшення щодо концентрації тестостерону викликає зростання тканини молочної залози.

Ожиріння

Надмірна вага (ожиріння) є частою причиною гінекомастії, тому що надмірна вага та збільшення кількості жиру в організмі призводить до збільшення рівня естрогену, які вже спричиняють зростання тканини молочної залози.

Наркотики та алкоголь.

Серед заборонених препаратів зазвичай гінекомастію викликає героїн, марихуана та анаболічні стероїди та всі види алкоголю.

Лікарські засоби.

Багато лікарських препаратів сприяють розвитку гінекомастії, у тому числі:

● Спіронолактон - препарат, що використовується для лікування хронічної серцевої недостатності різного ступеня та гіпертонічної хвороби (високого кров'яного тиску).

● Кетоконазол, препарат, що використовується для лікування грибкових інфекцій.

● Циметидин та споріднені препарати, що звуться блокаторами Н2-рецепторів. Ці препарати використовуються для лікування виразки шлунка, гастриту з підвищеною кислотністю та сильної печії.

● Трициклічні антидепресанти можуть спричинити розвиток гінекомастії.

Гінекомастія зустрічається у 75 відсотків чоловіків, які приймають препарати, що звуться антиандрогенами та використовуються для лікування раку передміхурової залози.

Вікові періоди розвитку гінекомастії.

1. Гінекомастія новонароджених.

Симетричне збільшення грудних залоз у немовлят відбувається при попаданні жіночих статевих гормонів матері в організм новонародженого.

Такий стан відноситься до одного із станів новонароджених і зазвичай протікає без ускладнень і проходить протягом 2-3 тижнів.

2. Гінекомастія підлітків.

Часто зустрічається під час статевого розвитку у 50-60% 12-16-річних юнаків пубертатного віку. Основна причина - активна гормональна перебудова організму в період дозрівання та тимчасове підвищене вироблення власних (ендогенних) жіночих статевих гормонів та естрогенів.

3. Гінекомастія чоловіків зрілого та похилого віку.

Спостерігається у 50-70% чоловіків віком від 45 років. Причина розвитку даної гінекомастії – щорічне зниження на 1-2% після 35-40 років вироблення тестостерону та порушенням балансу жіночих статевих гормонів – естрогенів.

Інші рідкісні причини гінекомастії включають:

 • хронічна ниркова недостатність або тяжкі захворювання печінки
 • синдром Клайнфельтера (рідкісне вроджене генетичне захворювання)
 • токсичні або інфекційні ураження яєчок (орхіт)

Види гінекомастії.

Розрізняють три основні види гінекомастії:

Справжня гінекомастія - коли молочна залоза збільшується у розмірі за рахунок розростання залізистої та сполучної тканини. Саме такий механізм збільшення молочних залоз відбувається у організмі жінок.

Хибна - стан, при якому чоловічі груди збільшується за рахунок жирової тканини та накопичення жирової тканини в області грудних залоз. Даний тип характерний для чоловіків із надмірною масою тіла та ожирінням. При пальпації спостерігаються збільшені грудні залози м'якої консистенції.

z2

Змішана гінекомастія - спостерігається як надмірне відкладення жиру так і збільшення залозистої та сполучної тканин молочних залоз

Симптоми гінекомастії.

Симптомами гінекомастії є:

- Припухлість та збільшення тканин молочної залози

- Підвищена чутливість або біль у ділянці грудей та сосків. Звичайно проявляється при подразненні одягом, рухах;

- Виділення із соска однієї або обох грудей;

- збільшення соска, ареол, які набувають різкої пігментації

Стадии гинекомастии в зависимости от степени тяжести:

 • 1 ступінь – невелике збільшення, але без надлишку шкіри над грудьми;
 • 2 ступінь – помірне збільшення, але без надлишку шкіри на грудях;
 • Ступінь 3 - помірне збільшення із зайвою шкірою на грудях;
 • 4 ступінь - виражене збільшення з зайвою шкірою на грудях.
z3

Діагностика гінекомастії

Інструментальні методи дослідження.

Обов'язково проводять ультразвукове дослідження грудних залоз та регіональних (підмішечних) лімфатичних вузлів. Також проводять УЗД щитоподібної залози з метою визначення наявності або відсутності утворень у щитоподібній залозі.

Додаткові методи дослідження.

Іноді, за показаннями лікаря та для виключення пухлинного ураження проводять КТ (комп'ютерну томографію) надниркових залоз, а також МРТ (магнітно-резонансну томографію) гіпофіза.

Гінекомастію у чоловіків слід диференціювати з раком грудної залози.

Для раку молочної залози характерні такі симптоми, як:
 • кров'яні виділення з соска, яких ніколи не буває при справжній гінекомастії
 • зміна шкіри молочної залози за типом “лимонної кірки” та втягування соска;
 • дерев'янисте ущільнення молочної залози та її фіксація, спайка з підлягаючими м'язами та тканинами.
 • збільшення пахвових лімфатичних вузлів.

Лабораторні методи дослідження.

 • Проводяться аналізи на вміст у крові жіночих та чоловічих статевих гормонів (естрадіол, тестостерон, фолікулостимулюючий гормон, лютеїнізуючий гормон);
 • Визначає рівень гормонів щитоподібної залози – ТТГ, Т4 вільний, Т3 вільний.
 • Проводиться визначення в крові простатспецифічного антигену для виключення пухлини передміхурової залози.
 • Проводиться загальний аналіз крові, сечі, коагулограма.
 • Визначаються показники печінкових трансаміназ – АЛТ, АСТ, білірубіну, а також аналізи для визначення функціонального стану нирок – креатиніну, сечовини.

Лікування гінекомастії у чоловіків

Підходи в лікуванні гінекомастії залежать від причини, що спричинила гінекомастію, виду гінекомастії, віку пацієнта та супутніх захворювань.

Фізіологічна гінекомастія новонароджених зазвичай не вимагає лікування і таким лікуванням та спостереженням за пацієнтами займається лікар педіатр.

Гінекомастія у підлітків у період статевого дозрівання часто самостійно піддається зворотному розвитку протягом приблизно шести-восьми місяців.

Якщо після спостереження протягом приблизно 6 місяців, гінекомастія у підлітків не проходить і не піддається зворотному розвитку, може бути призначена медикаментозна терапія.

Лікарська терапія.

Важливо! Препарати, що використовуються для лікування гінекомастії, призначаються тільки лікарем!

Тестостерон - призначається пацієнтам із певним низьким рівнем тестостерону, літнім чоловікам.

Тамоксифен (Нолвадекс) - селективний модулятор рецепторів естрогену – найчастіше використовують при тяжких та болючих формах гінекомастії.

Даназол (Danazol) - є синтетичним похідним тестостерону, знижує синтез естрогенів у яєчках, використовується для лікування гінекомастії набагато рідше та за спеціальними показаннями.

При гінекомастії, викликаної прийманням лікарських препаратів, вирішується питання про відмову від препарату, його заміну або зниження дози.

Гінекомастія, спричинена захворюваннями внутрішніх або ендокринних органів, потребує лікування основного захворювання.

Якщо діагностовано злоякісний процес, потрібна термінова операція.

Хірургічні методи лікування гінекомастії.

Загальні підходи до лікування гінекомастії.

Хірургія гінекомастії включає наступні етапи:

 • Видалення зайвої жирової тканини. Жирова тканина видаляється за допомогою ліпосакції. Техніка ліпосакції зазвичай стандартна і така сама, як і на інших частинах тіла.
 • Видалення тканини молочної залози. Залозиста тканина молочної залози є основним компонентом гінекомастії, і тому її видалення є основою операції зі зменшення гінекомастії. Хірургічна процедура зазвичай включає U-подібний розріз краю ареоли соска. Хірург видаляє зайву залозисту тканину молочної залози через невеликий отвір.
 • Видалення або висічення шкіри. Шкіра молочної залози може бути видалена у пацієнтів, у яких після видалення тканини молочної залози та/або жирової тканини утворилася надлишкова в'яла шкіра. Пацієнти, які сильно втратили у вазі, або пацієнти, яким видалили велику кількість тканин, часто залишаються з в'ялою шкірою. Для досягнення плоских грудей видаляють зайву шкіру та центрують сосково-ареолярний комплекс. Це включає більший розріз під соском у формі перевернутої літери «Т», який залишить шрам більшого розміру, але може дати значні результати.
z4

Показанням до операції є наявність косметичного дефекту грудної стінки у чоловіка, швидке зростання грудної залози, часті запалення з болем у ділянці ареоли.

z5

Ускладнення гінекомастії

Гінекомастія, що існує більше 12 місяців, може зазнати рубцювання, ущільнення (фіброзу), що вкрай ускладнює медикаментозне лікування.

Висновки та прогноз при гінекомастії

 • Фізіологічна гінекомастія новонароджених та підлітків зазвичай має сприятливий перебіг, зникає без лікування.
 • Гінекомастія – це надмірний розвиток або збільшення тканини молочної залози у чоловіків чи хлопчиків (підлітків).
 • При гінекомастії груди стають більшими і часто вони ростуть нерівномірно.
 • Це часто спричинено підвищенням рівня жіночого гормону (естрогену) та зниженням чоловічого гормону (тестостерону). Гінекомастія може бути індукована прийомом лікарських препаратів та супутніми захворюваннями.
 • Найчастіше це відбувається, коли хлопчик передпідліткового та підліткового віку проходить період статевого дозрівання. Але це також може статися з новонародженими та літніми чоловіками.
 • Часто проходить самостійно. У деяких випадках необхідна гормональна терапія або хірургічне лікування.

Список використаної літератури.

1. Gynecomastia, Medically Reviewed by Traci C. Johnson, MD on September 21, 2020

https://www.webmd.com/men/what-is-gynecomastia

2. Gynecomastia, https://www.hopkinsmedicine.or...

3. Gynecomastia Surgery, information for patients

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/gynecomastia-surgery

4. Гінекомастія у чоловіків: клінічні та біохімічні ознаки, Жарікова Ю.В. Видавництво «МОРІОН», https://www.umj.com.ua/article/184769/ginekomastiya-u-cholovikiv-klinichni-ta-biohimichni-oznaki

Автор:
Жернов Андрей Александрович
Пластический хирург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг