【 Фіброма та її види 】Хірургічне лікування фіброми Жернов Андрій
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Фіброма: причини та симптоми хвороби

image12

Фіброма – доброякісна пухлина, яка найчастіше розвивається у м'язовому шарі різних органів. Її вогнища можуть перебувати на шкірі, тканинах внутрішніх органів або в кістках. Поодинокі або множинні новоутворення можуть уражати слизову оболонку рота, печінку, легені, шкіру, молочні залози та інші органи. В онкології це новоутворення розглядають як передраковий стан, що вимагає підвищеної уваги та регулярного спостереження у фахівця.

Причини розвитку фіброми

Спровокувати утворення фіброми здатні такі фактори:

 • куріння та зловживання алкоголем;
 • часте травмування шкірних покривів, кісток або м'язової тканини;
 • порушення роботи імунної системи, що спровокував прийом препаратів імунодепресантів;
 • деякі бактеріальні та вірусні патології;
 • несприятлива екологічна ситуація у регіоні проживання;
 • зловживання солодощами, жирною та гострою їжею.

З фіброматозом часто стикаються працівники небезпечних підприємств, зокрема, хімічних заводів. Причиною можуть стати гормональні зміни в організмі. Особливо це стосується пухлини у внутрішніх органах. На шкірі її поява може бути пов'язана з частим перебування людини під відкритим сонячним промінням або зловживанням засмагою.

Симптоми

Майже 60% випадків розвитку фіброми не супроводжується будь-якими симптомами. Деякі пацієнти відзначають відчуття розпирання чи помірну болючість у зоні розвитку новоутворення. Імовірність виникнення ознак патології пов'язують з тим, де вона сформувалася:

 1. Для пошкодження хрящової тканини характерна болючість та дискомфорт під час руху кінцівкою.
 2. Фіброма матки може проявлятися кровотечами, які не пов'язані з менструацією. Місячні можуть стати більш тривалими та болючими.
 3. При появі пухлини в легенях пацієнт може скаржитися на втому, що виникає при найменшому навантаженні, або утруднене дихання.
 4. Фіброма молочної залози не викликає симптомів. При промацуванні грудей можна виявити ущільнення у формі кульки, рухливе та безболісне.
 5. При фібромі шкіри ущільнення може бути м'яким або твердим, за кольором не відрізняється від здорового епітелію або трохи темніша.
fibrom


Діагностика

Обстеження при підозрі на фіброму залежить від того, де локалізовано новоутворення:

 1. Спочатку пацієнту рекомендується пройти рентгенографічне дослідження.
 2. Встановити розміри пухлини, визначити ступінь її проникнення в сусідні органи можна за допомогою КТ.
 3. Для виявлення фіброзу хряща чи кістки проводять сцинтіграфію.
 4. Додатково можуть проводитись лабораторні дослідження зразка пухлини. При цьому фахівець вивчає морфологічну будову клітин та оцінює ймовірність їх переродження в онкологію.
 5. Фіброма матки зазвичай виявляється під час проведення УЗД.

Види фібром

Класифікація фібром обумовлена ​​локалізацією пухлини:

 1. Десмоїдний фіброматоз. Пов'язаний із ураженням шкірних покривів. Такі утворення зустрічаються на поверхні кінцівок, спини, грудей. Зовнішньо їх можна порівняти з наростом, діаметр якого може досягати 50 мм. Приблизно у 5% випадків така пухлина стає злоякісною.
 2. Фіброз легень, печінки, матки, молочних залоз чи інших внутрішніх органів. Новоутворення здатне вразити епітеліальні, м'язові чи залозисті тканини. У більшості випадків така патологія не має виражених симптомів і зазвичай виявляється випадково при проведенні обстеження (УЗД, рентгенографії, МРТ) з іншого приводу.
 3. Фіброма ясен (одонтогенна) або пухлини слизових оболонок. Процес розвитку такого новоутворення дуже повільний. Але якщо довгий час не проводити лікування, воно здатне досягти величезних розмірів і навіть спровокувати деформацію щелепних кісток.
 4. Неостеогенний фіброматоз – ушкодження кісткової тканини. Найчастіше виникає у стегновій кістці, що може стати причиною її перелому чи руйнування за відсутності лікування. Приблизно у 3-5% клінічних випадків пухлина зменшується самостійно. Для деяких фібром кістки, наприклад, десмопластичної пухлини, характерне стрімке збільшення розмірів. Вони здатні збільшитися у кілька разів лише за 2 тижні.
unnamed (1)

Способи лікування

Лікування новоутворення залежить від того, де воно локалізоване та які симптоми присутні у пацієнта. Можуть використовуватися такі методи:

 1. Хірургічне видалення. Така операція проводиться, якщо діагностовано пухлину на шкірі. Хірургічне втручання виконується під місцевою анестезією. Також можуть проводити видалення пухлин внутрішніх органів. Наприклад, фіброму матки. У цьому разі використовується загальний наркоз. Під час операції хірург видаляє усі патологічні тканини. Хід операції залежить від розміру новоутворення. Якщо воно невелике, показана лапароскопія. У разі досягнення фібромою значних розмірів проводиться видалення матки.
 2. Медикаментозна терапія. Оскільки даний вид пухлини може належати до гормонозалежних, пацієнту призначають курс гормональної терапії. Призначені медикаменти дозволять пухлині зменшитись у розмірах. Таке лікування є щадним, дозволяє зберегти орган та репродуктивну функцію жінки.
 3.  Видалення пухлини лазером. Методика полягає у впливі потоку світла на новоутворення, у результаті відбувається його випаровування. Така операція має безліч переваг:
 4. тривалість – трохи більше 30 хвилин;
 5. безболісність;
 6. відсутність крововтрати, оскільки пошкоджені кровоносні судини відразу ж запаюються світловим потоком;
 7. відсутність рубців та шрамів після операції;
 8. відновлення займає трохи більше 2 діб;
 9. захист від інфікування завдяки бактерицидній властивості лазера, що дозволяє уникнути зараження;
 10. відсутність рецидиву після видалення пухлини.

Найефективнішою з наведених методик є лазерне видалення фіброми.

Чи можна вилікувати фіброму в домашніх умовах?

Якщо новоутворення має невеликий розмір і при цьому пацієнт не хоче робити операцію або має протипоказання до хірургічного втручання, лікування може проводитися консервативно. Проте терапевтична програма розробляється лікарем індивідуально. Іноді вона може включати, крім фармакологічних препаратів, ще й народні засоби. Хорошим ефектом володіють алое, собача кропива, суниця, мед. Але лікувати з їх допомогою фіброму можна тільки з дозволу лікаря.

jar-with-fresh-honey (1)

Профілактика

Специфічної профілактики розвитку фіброми немає. Але щоб зменшити ризик її появи, лікарі радять дотримуватися таких правил:

 1. Уникати систематичного травмування шкірних покривів та слизових оболонок.
 2. Відмовитися від частої засмаги. Не знаходитись на відкритому сонці в період з 11:00 до 16:00. Також відмовитись від відвідування солярію.
 3. Своєчасно та правильно проводити лікування будь-яких інфекційних захворювань.
 4. Систематично проходити профілактичні огляди. Особливо це стосується тих, хто працює на шкідливому виробництві.
 5. Повноцінно харчуватися, включати до свого раціону достатню кількість вітамінів та мікроелементів.
 6. Вести активний спосіб життя та зміцнювати імунітет.

Висновки

Фіброма відноситься до доброякісних новоутворень, які здатні вражати шкірні покриви, слизові оболонки та кісткову тканину. Зазвичай вона не викликає симптомів і часто діагностується випадково. Оскільки у деяких випадках фіброма здатна перероджуватись у злоякісну пухлину, важливо своєчасно провести її лікування. Воно може полягати у прийомі лікарських препаратів, хірургічному або лазерному видаленні новоутворення.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг