➤Лікування Контрактури Дюпюітрена - симптоми, причини, лікування
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Контрактура Дюпюітрена: лікування

kontraktura-dyupyuitrena

Контрактура Дюпюітрена – це захворювання незапального характеру, яке супроводжується фіброзним переродженням сполучної тканини на долоні. Через формування тяжів і рубців відбувається стягування сухожиль пальців, що призводить до їх згинання. При запущеній формі хвороби можливе порушення рухової функції руки, оскільки пальці постійно знаходяться в зігнутому стані.

Найчастіше патологія вражає мізинець та безіменний палець. Рідше зустрічається контрактура Дюпюітрена великого пальця. Захворювання характерне для людей у віці від 30 до 60 років. Чоловіки від нього страждають частіше, ніж жінки.

Контрактура Дюпюітрена: причини

Можливі причини розвитку патології досі точно не встановлені. Відомо, що захворювання ніяк не пов'язане з порушеннями білкового, вуглеводного і жирового обміну, хоча деякі лікарі висловлюють сумніви з цього приводу.

Якщо діагностована контрактура Дюпюітрена, причини появи захворювання можуть бути наступні:

  1. Спадкова схильність. Патологія часто передається в родині по чоловічій лінії.
  2. Обмеження або пошкодження периферичних нервів на кисті. Деякі фахівці стверджують, що захворювання може бути викликане навіть запаленням ліктьового нерва.
  3. Травми пальців або кисті. Ризик розвитку патології після пошкодження виростає при деяких видах професійної діяльності, особливо, коли на руки припадає велике навантаження або людина постійно стискає долоню.

Може розвинутися контрактура Дюпюітрена при алкоголізмі, цукровому діабеті та епілепсії, хоча науково це не доведено. Вважається, що патологія здатна проявитися при порушенні трофіки кисті або тривалій наявності вогнища запалення, яке не лікувалося.

Симптоми й ознаки контрактури Дюпюітрена

Першою ознакою контрактури Дюпюітрена є поява невеликого вузлика на долоні. Зазвичай ущільнення не болить, хоча в деяких випадках можуть виникати неприємні відчуття, які посилюються при натисканні. Діапазон руху пальців поступово зменшується.

Потім до вузлика приєднуються тяжі, які з’єднуються зі шкірою. Шкірні покриви в цьому місці ущільнюються, з'являються видимі опуклості та втягнення. Уражені пальці стають менш рухливими, пацієнт не може повністю розігнути їх. Можуть з'являтися перші проблеми з утриманням предметів.

Якщо не почати лікування на цій стадії, симптоми будуть посилюватися. У міру прогресування хвороби пальці постійно знаходяться в зігнутому стані, функції кисті сильно порушені. Часто патологія на запущених стадіях супроводжується хворобливістю, а кисть стає нерухомою.

Патологічні зміни можуть зачіпати сусідні тканини. Хвороба на цьому етапі не завжди піддається лікуванню, ось чому важливо при перших ознаках звернутися до лікаря.

Діагностика

Лікар встановлює діагноз на підставі скарг і результатів огляду пацієнта. Також проводиться простий тест, суть якого полягає в тому, що пацієнта просять покласти долоню на стіл. Якщо вона повністю стикається з поверхнею, патології немає. Якщо між рукою і столом утворюється простір, в який легко проходить кулькова ручка, лікування не варто відкладати.

Якщо у лікаря є сумніви, проводиться диференціальна діагностика. Зазвичай вона застосовується на ранніх стадіях захворювання, коли ознаки виражені слабо. Якщо підозрюється контрактура Дюпюітрена, рентген допомагає визначити розташування фіброзних тканин і встановити стадію занедбаності хвороби.

Контрактура Дюпюітрена: лікування

Якщо на ранніх стадіях виявлена контрактура Дюпюітрена, лікування може проводитися консервативними методами. Щоб відновити рухові функції пальців, пацієнтові призначають:

  • ЛФК;
  • лікувальну гімнастику;
  • фізіотерапевтичні процедури.

У нічний час необхідно носити спеціальну шину. При сильних болях роблять блокаду із застосуванням гормонів та анестезуючого препарату.

Консервативна терапія на ранніх стадіях здатна призупинити прогресування захворювання, але не дозволяє повністю позбутися від нього. Пацієнтам, у яких діагностована контрактура Дюпюітрена, операція рекомендована навіть на початкових етапах. Хірургічне втручання залишається найбільш ефективним методом лікування патології.

Зараз для усунення контрактури хірургами використовуються різні методики реконструктивної хірургії. Вони можуть відрізнятися інвазивністю й технікою виконання, але їх суть зводиться до одного – видалення перероджень сполучної тканини.

Операція проводиться під місцевою анестезією в амбулаторних умовах. Перебування пацієнта в стаціонарі не потрібно. Через кілька годин після втручання він може відправлятися додому. Перев'язки роблять, поки шви повністю не заживуть. Шви знімають на 10-14 день.

На другий-третій день після операції накладають функціональну шину. Вона дозволяє зафіксувати пальці в коректному положенні. Якщо видалена контрактура Дюпюітрена, відновлення після операції включає ЛФК та ​​гімнастику. Спеціально підібрані вправи спрямовані на згинання та розгинання пальців. Вони допомагають повернути функціональність кисті.

Для найшвидшої реабілітації також можуть призначатися фізіотерапевтичні процедури (електрофорез, магнітолазерну терапію та ін.). Комплекс процедур для кожного хворого підбирає лікар в індивідуальному порядку.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг