Полідактилія - ​​причини багатопалості, оперативне лікування в Києві
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Багатопалість, або полідактилія

3 a


Серед новонароджених полідактилія фіксується рідко. За різними даними, зустрічається один випадок на 600-3000 дітей.

Багатопалість є не тільки неприємним естетичним дефектом, але і може стати причиною порушення функціональності кінцівки. При більшій кількості пальців на ногах необхідно носити спеціальне ортопедичне взуття, також багатопалість здатна вплинути на вибір професії та перешкодити людині самореалізуватися, влаштувати особисте життя, хоча в сучасній медицині полідактилія успішно лікується

Що таке полідактилія?

Полідактилія – ​​це аномальний розвиток анатомічної будови людини, який характеризується великою кількістю пальців на руках чи ногах.

У пацієнта спостерігається багато пальців (шість або більше). Аномалія може бути присутньою тільки на руках або ногах (однієї або обох кінцівок). Бувають випадки, коли налічується більше пальців на всіх кінцівках одночасно.

Полідактилія у людини може проявлятися по-різному. У деяких випадках додатковий палець – це всього лише відросток із м'яких тканин. Іноді він повністю розвинений і не відрізняється від інших пальців. В такому випадку може навіть зберегтися функціональність кінцівки, хоча в більшості ситуацій зайві пальці заважають фізичному і психомоторному розвитку.

Полідактилія: причини

Причини полідактилії до кінця не вивчені. Найчастіше спадковість – найбільш поширена причина патології. Багатьох батьків цікавить, як же успадковується полідактилія.

Досить складно вгадати, чи буде у дитини полідактилія. Тип успадкування або передача гена відбувається за аутосомно-домінантним типом з певним процентним співвідношенням. Це означає, що, якщо один з батьків має ген полідактилії, ймовірність появи аномалії у дитини становить 50%. При цьому у людини з багатопалістю може народитися здорова дитина, якщо буде домінувати ген здорового батька.

Якщо виявлена ​​полідактилія, причини також можуть критися в складних хромосомних порушеннях (синдром Патау, Меккеля та ін.). Всього налічується 120 синдромів, при яких багатопалість є одним із симптомів.

Також аномалія може розвинутися в результаті впливу на організм матері зовнішніх агресивних чинників (токсинів, опромінення та ін.) на 8 тижні виношування. 

Полідактилія у людини: симптоми

Полідактилія рук або ніг, крім збільшеної кількості пальців, супроводжується й іншими симптомами, зокрема, при наявності складних хромосомних порушень.

Як правило, є такі ознаки патології:

 • вкорочення кінцівок;
 • клишоногість;
 • деформація грудної клітини;
 • вроджені вади серця;
 • деформація черепа;
 • розумова відсталість;
 • затримка в статевому розвитку;
 • помутніння рогівки;
 • ожиріння та ін.

Супутні симптоми залежать від того, яким фактором викликаний прояв аномалії. У рідкісних випадках порушення спостерігаються тільки у розвитку кистей або стоп, при цьому інші органи та системи повністю здорові.  

Полідактилія рук і ніг: діагностика

Полідактилія у новонароджених виявляється при першому огляді лікарем-неонатологом. Обов'язково потрібна консультація інших фахівців:

 • педіатра;
 • генетика;
 • ортопеда.

Потім проводиться ряд досліджень, щоб встановити тип і особливості додаткових пальців. Обов'язково призначають рентгенологічне дослідження і МРТ, які дозволяють оцінити, чи є відросток м’якотканинним або в ньому є кістки, хрящі, суглоби. Отримана інформація дає можливість прийняти вірне рішення про тип хірургічного втручання і терміни його проведення.

Якщо є полідактилія (шість пальців), додатково проводять реовазографію, електроміографію та інші дослідження, які дозволяють оцінити стан м'язових тканин, визначити розташування судин, нервових волокон та ін.

Якщо в сім'ї є полідактилія, генетика іноді може попередити народження дитини з важкими хромосомними і генними відхиленнями. При наявності ризику під час вагітності проводяться різні дослідження, аж до біопсії хоріона. Якщо виявлені важкі відхилення, вагітність переривають. 

Полідактилія (багатопалість): лікування і наслідки

Полідактилія (багатопалість) лікується тільки хірургічним способом. Якщо додаткові пальці є м’якотканинними відростками, операцію з видалення проводять відразу. В інших випадках хірургічне втручання відкладають до однорічного віку дитини.

Залежно від особливостей аномалії може проводитися одна з операції:

 • відсікання відростка без проведення маніпуляцій на основному пальці;
 • видалення зайвого пальця з кістковою корекцією основного;
 • відсікання додаткового пальця з подальшим проведенням кісткової і м'язової пластики.

Після операції показана реабілітація з проведенням фізіотерапевтичних процедур (застосування інфрачервоного випромінювання, магнітотерапії та ін.). Полідактилія після операції більше не турбує людину. Якщо лікування і реабілітація виконані вірно, вдається повністю відновити функціональність кінцівки. Наслідки полідактилії в такому випадку не дають про себе знати, особливо, якщо операція була проведена в ранньому віці.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг