➤ Пороки розвитку пальців кисті у дітей - симптоми, причини, лікування
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Вади розвитку пальців

poroki

Вроджені вади розвитку пальців кисті у дітей можуть проявлятися по-різному. Зустрічаються вони рідко, але вимагають обов'язкового медичного втручання. Більшість аномалій успішно лікуються хірургічним шляхом, в деяких випадках потрібне застосування протезів.

Вади діагностуються після візуального огляду пацієнта, хоча також необхідне проведення рентгенологічного дослідження. Воно дозволяє вивчити розташування кісток та їх аномалії, що допомагає вибрати правильну тактику лікування для кожного хворого. 

Причини

Нерідко аномалії розвитку кисті у дітей провокує спадковий фактор. У сім'ї може бути ген з «помилкою», який передається з покоління в покоління. Іноді трапляється так, що помилковий ген «спить», тобто не проявляється кілька поколінь, а потім активується. Якщо в родині у кого-небудь з близьких є вади, при плануванні вагітності варто проконсультуватися з генетиком.

Також вади розвитку кисті у дітей можуть бути викликані порушеннями формування кінцівок в утробі матері. Виникнути такі аномалії можуть через вплив на організм майбутньої мами зовнішніх факторів на 3-7 тижні виношування плода:

 • вживання алкоголю, наркотиків або куріння під час вагітності;
 • іонізуюче випромінювання;
 • прийом деяких лікарських препаратів;
 • перенесені інфекційні захворювання;
 • несприятлива екологія та ін.

Часто причина появи аномалії у дитини залишається невідомою. При цьому вона все одно вимагає звернення до фахівця.

Види вад розвитку пальців кисті у дітей

Найчастіше у дітей зустрічаються такі аномалії розвитку кисті:

 1. Синдактилія. Цей порок вважається одним з найбільш поширених. При такій аномалії зростаються пальці. Бувають різні форми деформації. Пальці зростаються частково або повністю, аномалія може торкатися лише шкірних покривів або ж зростаються і кістки.
 2. Полідактилія. Характеризується наявністю додаткового шостого пальця. Може бути присутнім на одній або обох руках, рідше – на ногах. У більшості випадків шостий палець недорозвинений, а тому більше схожий на зайвий відросток. Рідше палець має кістку, зв'язки, сухожилля і здатен повноцінно функціонувати.
 3. Брахідактилія, ектродактилія. Ці вади характеризуються відсутністю фаланг, недорозвиненістю та укороченням пальців. При брахідактилії присутні нігтьові пластини. Часто аномалія супроводжується зрощенням пальців.
 4. Камптодактилія. Так називається вада, при якій спостерігається згинаюча деформація. Пальці не можуть повністю розгинатися в пасивному стані або при виконанні активних дій. Через відсутність складки на долоні шкіра сильно натягується. Найчастіше аномалія зачіпає мізинець.
 5. Гіпоплазія. Це специфічна вада великого пальця. Залежно від особливостей розвитку може проявлятися по-різному. Часто спостерігається вкорочення або виснаження пальця. Іноді він кріпиться до тіла за допомогою шкіри або може бути відсутнім зовсім.
 6. Конкресценція. Аномалію ще називають дефектом зрощення. Головна особливість патології полягає в тому, що на одній п'ястковій кістці розташовується два пальця, тому виникають порушення функціонування кисті. Проміжок між пальцями дуже вузький. Долоня може бути коротшою в порівнянні з нормою.
 7. Розщеплення кисті. Ваду ще називають «клешнею краба», оскільки кисть розщеплюється на дві частини. Може бути присутньою на одній або обох руках. Часто аномалія розвивається і на ногах.
 8. Брахіметакарпія. При цій ваді розвитку п'ястна кістка дуже коротка. Через «запалу» п'ясткову кістку пальці також короткі. Аномалія особливо добре помітна, коли дитина стискає кулачок.
 9. Гігантизм. Збільшення пальців або окремих фаланг. Рідше спостерігається збільшення всіх частин руки.
 10. Вроджена ампутація пальців або фаланг. Зустрічається вкрай рідко. Кінцівка в такому випадку закінчується куксою, яка з ростом дитини може загострюватися. Часто спостерігається деформація кукси. Провокує це явище нерівномірне зростання кістки та м'яких тканин.
 11. Макродактилія і мегалодактилія. Характеризується тим, що один або кілька пальців мають велику довжину і товщину. У більшості випадків палець зберігає функціональність, але має виражений косметичний дефект.

Лікування та прогнози

Вади розвитку пальців у дітей у більшості випадків лікуються хірургічними методами. Залежно від особливостей аномалії може проводитися розтин або з'єднання тканин, видалення зайвих частин. Складніше піддаються лікуванню недорозвинені (укорочені) пальці або їх відсутність. У такому випадку можуть проводитися реконструктивні операції з протезуванням.

Методика лікування в кожному випадку підбирається лікарем в індивідуальному порядку в залежності від виду і проявів вади, а також особливостей здоров'я конкретного пацієнта.

Хірургічні втручання щодо усунення вад пальців у дітей рекомендується проводити у віці до 1 року, хоча час проведення операції в кожному випадку підбирається індивідуально. Сучасна медицина дає сприятливі прогнози в більшості випадків.

Іноді використовується консервативна терапія, якщо вади виражені слабо, наприклад, при полідактилії, якщо відросток складається зі шкіри і не містить кістки, зв'язок. Також застосовуються різні фізіотерапевтичні процедури та лікувальна гімнастика, спрямована на відновлення функціональності пальців і кисті.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг