Зрощені пальці на ногах і руках - причини синдактилії, лікування
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Синдактилія: причина зрощених пальців

2 a

Зрощені пальці у новонароджених дітей фіксуються рідко – в середньому 1 дитина на 2 тисячі малюків. Батьки, яким довелося зіткнутися з патологією, часто переживають шок. Хоча сучасні методи медицини дозволяють успішно роз'єднувати зрощені пальці на ногах або руках, після чого дитина може рости повноцінною людиною.

Що таке синдактилія?

Синдактилія – ​​це вроджена вада розвитку м'язово-кісткових тканин. Головна особливість патології полягає в тому, що пальці рук або ніг зростаються.

Захворювання може бути присутнім на одній або декількох кінцівках. До того ж синдактилія руки або ноги може супроводжуватися й іншими деформаціями кінцівки, пов'язаними з неправильним розвитком суглобів, зв'язок та ін.

Синдактилія на ногах, як і на руках, буває двох видів залежно від виду зрощування:

 1. М’якотканинна форма. Зростаються тільки м'які тканини, при цьому кістки можуть повноцінно розвиватися.
 2. Кісткова форма. Зрощення пальців кісткової форми ускладнюється тим, що є часткова або повна спайка кісток фаланг.

Патологія в залежності від рівня зрощення буває простою і складною. У першому випадку зростаються здорові пальці, у другому – хвороба супроводжується іншими аномаліями та вадами.

Чому діти народжуються зі зрослими пальцями: основні причини

Батьків, у яких син або дочка з'явилися на світ з аномаліями, цікавить, чому діти народжуються зі зрослими пальцями. В даний момент лікарями встановлено, що часто причини зрощених пальців носять спадковий фактор. Якщо у одного з батьків була така патологія, ймовірність народження дитини з аномаліями розвитку становить 50%. Особливо часто мутуючий ген передається по чоловічій лінії.

Якщо діагностована синдактилія, причини виникнення часом не пов'язані зі спадковістю. Патологія з'являється на 4-8 тижні вагітності, коли у ембріона відбувається закладка і формування кисті.

Порушення процесу розвитку кінцівок можуть спровокувати такі фактори: 

 • прийом деяких лікарських препаратів в період виношування дитини;
 • токсична дія (вдихання та потрапляння в організм іншим способом отруйних речовин);
 • опромінення;
 • несприятлива екологія або шкідливі умови праці;
 • вживання алкоголю або наркотичних речовин;
 • інфекційні, запальні процеси в організмі матері.

Іноді синдактилія пальців ніг або рук виникає через травми матки або маловоддя під час вагітності. Аномалія розвивається через тиск стінок матки на плід.

Зрощені пальці на руках або ногах: діагностика

Синдактилія на ногах або руках діагностується лікарем-неонатологом при першому огляді новонародженого. Обов'язково роблять рентгенівський знімок, щоб визначити вид і складність патології. Якщо зрослися тільки м'які тканини, лікування відкладають, а ось при зрощенні кісток і наявності інших патологій може бути прийнято протилежне рішення.

Якщо зрощені пальці на руках планують оперувати, обов'язково роблять ряд додаткових досліджень:

 • доплерометрія;
 • ангіографія;
 • електротермометрія;
 • УЗД та ін.

Перераховані методи дозволяють визначити розташування судин і нервів для проведення ефективної операції без ускладнень.

Синдактилія пальців: лікування 

Якщо є зрощені пальці на руках, операція необхідна обов'язково. Роз'єднати пальці без застосування скальпеля неможливо.

У більшості випадків проводиться найпростіше хірургічне втручання, під час якого розрізається перетинка між фалангами.

Залежно від того, якого типу діагностована синдактилія кисті, може знадобитися клаптева пластика. Матеріал для відновлення шкірного покриву береться з передпліччя, стегон або інших частин тіла пацієнта.

При важкій формі патології, коли зростаються й кістки, проводиться складна операція з м'язовою і кістковою пластикою. Зрощені пальці на ногах також можна роз'єднати тільки хірургічним методом.

Після операції на розведені пальці накладають гіпсову лонгету, щоб забезпечити їх нерухомість. Носити її слід 2-4 місяці. Потім показана реабілітація, спрямована на поліпшення кровообігу в місці проведення операції, прискорення загоєння м'яких тканин і відновлення функціональності суглобів.

Реабілітація включає комплекс процедур:

 • лікувальний масаж;
 • ЛФК;
 • ультрафонофорез;
 • грязьові, парафінові та озокеритові аплікації;
 • електростимуляцію.

Синдактилія: коли робити операцію?

Зрощені пальці на руках викликають обмежене функціонування пальців і всієї кінцівки. У дитини порушується хапальна функція, спостерігаються й інші проблеми в роботі рук. В результаті можуть виникнути труднощі з розвитком психомоторних, мовних і інтелектуальних здібностей. При такому розкладі неможливий повноцінний розвиток дитини.

Синдактилія пальців супроводжується і естетичним дефектом. Якщо в дитинстві не усунути патологію, в підлітковому і дорослому віці вона може стати причиною комплексів. Людина вважає, що вона неповноцінна, соромиться свого дефекту. Через це уникає контакту з людьми, особливо з протилежною статтю. Через страх глузувань і засудження люди з естетичною вадою намагаються уникати відвідування басейнів, пляжів, лазень.

Оперативне лікування синдактилії пальців ніг зазвичай проводиться при порушенні роботи стопи. У рідкісних випадках хірургічне втручання проводять через естетичний дефект.

Якщо діагностована синдактилія, коли робити операцію вирішує лікар. При зрощенні м'яких тканин оптимальним віком для проведення хірургічного втручання вважається 4-5 років. Якщо є зрощення кісток, тоді операцію рекомендовано робити на першому році життя.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг