Перейти до змісту

Ішемічна контрактура Фолькмана

Одним з рідкісних, але важких ускладнень травм передпліччя або плеча є контрактура Фолькмана. Через надлишковий тиск на нерви і периферичні кровоносні судини кисть разом з пальцями стає нефункціональною. Вона постійно перебуває в зігнутому положенні.

Зовні рука стає схожою на кіготь. При спробі розігнути м’язи контрактура тільки посилюється. Ускладнення вперше було описано Фолькманом у 1881 році, тому і названо на його честь. Найчастіше захворювання виникає у пацієнтів дитячого віку.

Причини патології

Головна причина розвитку ускладнення – це ішемічне пошкодження нервової та м’язової тканини, яке відбувається при обмеженому кровотоці. Спочатку вважалося, що до порушення кровопостачання призводить туга гіпсова пов’язка, але пізніше з’ясувалися й інші причини. Провокуючі фактори можна розділити на дві групи:

 1. Внутрішні. Кровоносні судини, що живлять м’язи і нерви, передавлюються уламками кісток, гематомами і набряклими тканинами. Подібне явище відбувається при складних і великих травмах.
 2. Зовнішні. Надмірний тиск зсередини посилюється тісною гіпсовою пов’язкою. Зазвичай таке спостерігається при відсутності контролю за станом руки після травми, коли набряк значно збільшується в розмірах.

При стисненні м’яких тканин відбувається порушення кровотоку. Ситуація ускладнюється рефлекторним спазмом артеріальних судин. З одного боку це призводить до збільшення набряку, оскільки кров з дрібних судин потрапляє в міжклітинний простір, а з іншого – недостатнє кровопостачання прогресує.

Класифікація та ознаки контрактури Фолькмана

Якщо розвинулася контрактура Фолькмана, ознаки та симптоми ускладнення залежать від стадії хвороби:

 1. Гостра стадія формується протягом декількох годин і може тривати до 3-4 днів. Головна ознака – сильний біль. Хворобливі відчуття інтенсивно наростають, при цьому знеболюючі препарати не здатні усунути їх. Біль посилюється при найменших рухах костю або пальцями. З часом шкірні покриви стають блідими, а температура руки знижується. Чутливість зменшується, а пізніше й зовсім відсутня через відмирання нервів. Пульс стає слабкішим. Будь-які активні рухи кистю і пальцями стають неможливими.
 2. Реактивно-відновлювальна стадія може тривати до декількох місяців. Основна ознака – порушення функціональності. Кисть деформована. При спробі розігнути пальці відбувається ще більше скорочення сухожиль. Спостерігаються виражені розлади чутливості через дегенерацію нервів.
 3. Резидуальна стадія є періодом залишкових явищ. Зігнуте положення кисті і пальців зберігається. Істотно зменшується в розмірах передпліччя через атрофію м’язів. Спостерігаються й різні трофічні явища, наприклад, шкіра стає тонкою і холодною, а нігті постійно тріскаються і розшаровуються.

Діагностика

Якщо є підозра, що розвинулася контрактура Фолькмана, діагностика включає комплекс заходів:

 • збір анамнезу;
 • фізикальний огляд для виявлення набряклості, місця здавлення судин і функціональних порушень;
 • рентгенологічне дослідження для підтвердження наявності травми;
 • неврологічний огляд для виявлення пошкодженого нерва;
 • подовження або пересадка сухожиль;
 • висічення рубцевих тканин;
 • артродез променево-п’ясткового суглоба (фіксація суглоба в одному положенні).

Електрофізіологічні методики та УЗД периферичного нерва застосовуються для діагностики тільки на реактивно-відновлювальній та резидуальній стадіях. Дослідження дозволяють визначити структуру нервових волокон, ступінь дегенерації, атрофію м’язів та інші зміни. В майбутньому отримані дані допомагають вибрати правильну тактику лікування.

Комплексний підхід до діагностики дає можливість об’єктивно оцінити стан пацієнта.

Лікування контрактури Фолькмана

Якщо діагностована контрактура Фолькмана, лікування підбирається індивідуально для кожного хворого залежно від стадії прогресування і симптомів. Якщо ускладнення протікає в гострій стадії, насамперед знімають гіпсову пов’язку, потім призначають медикаментозну терапію, спрямовану на розсмоктування гематоми і зменшення набряку.

При неефективності консервативного лікування застосовується оперативне втручання. Крім зниження внутріфасціального тиску, проводиться ревізія нервів та судин. Додатково використовуються методи фізіотерапії.

Лікування в реактивно-відновлювальній стадії зазвичай базується на консервативній терапії. Крім медикаментозного лікування, застосовуються функціональні методики і фізіотерапія. Дії лікарів спрямовані на відновлення функціональності м’язів та нервів.

Якщо діагностована в резидуальній стадії контрактура Фолькмана, операція – єдиний варіант повернути функціональність руці.

Обсяг оперативного втручання визначається лікарем в кожному випадку індивідуально в залежності від ступеня дегенерації тканин та інших чинників. Після операції обов’язково потрібна тривала реабілітація із застосуванням лікувального масажу, ЛФК, фізіотерапевтичних процедур.

Жернов

Автор Жернов Андрій Олександрович

Пластичний хірург