Перейти до змісту

Трофічна виразка: симптоми і причини

Якщо на гомілці або іншій ділянці тіла утворилася трофічна виразка, симптоми патології не можна ігнорувати, оскільки існує високий ризик розвитку серйозних ускладнень, аж до флегмони і сепсису.

Якщо діагностовано трофічну виразку, причини можуть бути різні, але вони так чи інакше пов’язані з порушенням кровообігу або обміну речовин. При виявленні перших ознак захворювання слід звернутися до лікаря за допомогою – займатися самолікуванням категорично заборонено!

Трофічна виразка: що це таке?

Якщо у пацієнта вперше виявлена ​​трофічна виразка, що це таке, знають не всі, а тому діагноз може викликати запитання.

Трофічна виразка – це рана, котра довго не загоюється та зазвичай з’являється на нижній кінцівці. Утворюються пошкодження на шкірі через порушення кровообігу або нестачу харчування тканин, внаслідок чого клітини втрачають здатність до регенерації. Якщо утворилася трофічна виразка, причини в 70% випадків криються в порушеному венозному кровообігу. Такі пошкодження не виникають самі по собі, а є наслідком вже наявної патології.

Трофічні виразки: причини виникнення

Пацієнтів, яким довелося зіткнутися з неприємним явищем, цікавить, від чого з’являються трофічні виразки. Оскільки рана виникає через порушення тканинного і клітинного харчування, патологія може бути викликана судинними, метаболічними або іншими розладами.

Якщо періодично з’являються трофічні виразки, причини можуть бути наступні:

 • хронічна венозна недостатність, яка розвивається на тлі варикозного розширення вен, тромбофлебіту або посттромботичної хвороби;
 • цукровий діабет (зазвичай I стадії, при II стадії розвивається рідко);
 • гострий або хронічний лімфостаз;
 • хронічні екземи, дерматити та інші захворювання шкірних покривів;
 • деякі системні патології, які протікають з утворенням виразок (васкуліти, червоний вовчак, колагенози та ін.);
 • захворювання серцево-судинної системи, при яких порушується кровообіг;
 • обмороження й опіки;
 • інфекційні ураження шкірних покривів;
 • отруєння миш’яком або іншими токсичними речовинами.

Якщо утворилися трофічні виразки на ногах, причини можуть критися і в артеріальній недостатності. При атеросклерозі та деяких інших захворюваннях порушується артеріальний кровообіг. Якщо з’явилася трофічна виразка, причини виникнення іноді криються в локальному порушенні кровообігу, наприклад, при тривалому знаходженні в одному положенні, коли утворюються пролежні.

Перші ознаки трофічних виразок

Зазвичай появі гнійної рани, що не загоюється, передує порушення венозного кровообігу (рідше – артеріального). Про себе дають знати перші ознаки трофічних виразок:

 • з’являється важкість у ногах, особливо при тривалому ходінні або стоянні;
 • стають помітними набряки нижніх кінцівок;
 • ночами часто мучать м’язові судоми в литках;
 • з’являється свербіж і печіння, може бути присутнім відчуття жару.

Важливо знати, що симптоми початку трофічної виразки можуть відрізнятися в залежності від патології, яка її викликала. Наприклад, при порушенні артеріального тиску область ураження стає блідою, а шкіра – тонкою. Вечорами на шкірних покривах може з’являтися глянсовий блиск. Також може спостерігатися лущення дерми, а при близькому розгляді можна побачити невеликі мікротріщини.

Якщо ігнорувати перші симптоми трофічних виразок, патологія перейде в другу стадію, яка протікає важче і складніше піддається лікуванню. Саме тому відкладати візит до лікаря не варто.

Основні симптоми трофічних виразок

Якщо розвивається трофічна виразка гомілки, симптоми на наступному етапі стають більш вираженими. У місці вогнища з’являється дерматит (запалення шкірних покривів), який супроводжується почервонінням або появою плям багряного кольору. Область ураження поступово збільшується.

Згодом проявляються і більш виражені симптоми виразки. Наприклад, у центрі ураженої ділянки з’являється білясте вогнище атрофії шкірних покривів. Згодом на його місці виникають виразкові утворення, які мають вологу червону поверхню. Рана покрита струпом.

Якщо є трофічна виразка на нозі, симптоми поступово посилюються. В ураженій області виникають хворобливі відчуття. Відкрита рана буде збільшуватися в розмірах і вшир, і вглиб. Якщо є більше одного виразкових вогнищ, з часом вони будуть з’єднуватися в одну велику рану.

Зазвичай на цьому етапі приєднується інфекція, тому з’являється гнійне запалення. З ділянки, ураженого некрозом, виділяється серозна рідина або гній, через це присутній характерний неприємний запах.

Симптоми появи трофічної виразки швидко прогресують. Рана має підриті краї, підшкірна клітковина ущільнюється, шкіра навколо набуває червоного або синюшного кольору, а дно покривається нальотом. Лікування на пізній стадії затягується на 1-1,5 місяці.

Знаючи, які ознаки трофічних виразок проявляються в першу чергу, не ігноруйте появу перших симптомів. Не чекайте, поки на нозі або іншій ділянці тіла з’явиться відкрита рана і гнійне запалення. Тільки ранній початок лікування допоможе швидше відновитися і уникнути ускладнень.

Жернов

Автор Жернов Андрій Олександрович

Пластичний хірург