Перейти до змісту

Трьохфалангізм першого пальця кисті у дітей

Людина здатна виконувати різні функції завдяки особливій формі першого суглоба кисті. Великий палець може повертатися в різні боки, що дає можливість виконувати хват двома пальцями та інші дії.

З різних причин часто розвиваються різні вади кисті, які обмежують її функціональність. Аномалії впливають на фізичний розвиток дитини і в більшості випадків негативно відбиваються на соціальній адаптації. Деколи зустрічається трьохфалангізм першого пальця кисті у дітей.

Головна особливість цього пороку полягає в тому, що перший (великий) палець має не дві, а три фаланги, як решта пальців. Розрізняють різні типи аномалії в залежності від особливостей розвитку додаткової фаланги.

Головні причини аномалії

Формування кисті, як і всіх верхніх кінцівок, при внутрішньоутробному розвитку відбувається на 4-8 тижні гестації. Складний біохімічний процес контролюється певними ділянками генів. Вади проявляються в тому випадку, якщо гени «дають збій». Це може відбуватися з різних причин, в тому числі і під впливом зовнішніх факторів або через спадковість.

Трьохфалангізм першого пальця кисті у дітей розвивається з таких причин:

  • спадковий фактор (симптом синдрому Аазе, Холт-Орама й інші вроджені патології);
  • застосування деяких лікарських препаратів, зокрема, на основі талідоміду і фенітоїну, в першому триметрі вагітності;
  • вплив інших зовнішніх несприятливих чинників.

Патогенез розвитку вади в даний момент до кінця не вивчений, лікарі розходяться в думках стосовно причин, здатних викликати появу аномалії.

Основні симптоми та діагностика трьохфалангізма першого пальця кисті

Ознаки вродженої вади безпосередньо залежать від її форми:

  1. Брахімезофалангеальна форма. Характеризується наявністю додаткової фаланги, яка відповідає за розмірами дистальній частині пальця. Її форма може бути різною – трикутною, трапецієподібною або прямокутною. Розміри великого пальця можуть бути близькі до норми або надмірно збільшені. Функціональність кисті, зокрема хват, залежить від ступеня розвитку м’язів.
  2. Доліхофалангеальна форма. Основна ознака – наявність додаткової фаланги, яка за розмірами більша за дистальну частини. Палець зазвичай має великі розміри, а перший міжп’ястковий проміжок сильно звужений. Двосторонній хват обмежений або зовсім відсутній через гіпоплазію м’язів.
  3. Псевдотрьохфалангізм. Відрізняється тим, що присутній розширений епіфіз, який імітує наявність додаткової фаланги. Функціональність кисті, як правило, повністю зберігається.

Також зустрічаються складні форми вади, коли трьохфалангізм першого пальця супроводжується дактилією, синдактилією або іншими аномаліями.

Для діагностики патології у дітей використовується рентгенологічне дослідження. На знімку добре видно наявність додаткової фаланги, особливості її розміщення і форми. Результати дослідження дозволяють лікарю підібрати правильний алгоритм дій при лікуванні вади.

Оперативне втручання при трьохфалангізмі першого пальця кисті

Незважаючи на те, що зробити в точності компоненти великого пальця неможливо, проведення хірургічної корекції досвідченим лікарем дозволяє отримати результат, який вирішує естетичні та функціональні проблеми. Рекомендується проводити оперативне втручання у віці 18-24 місяці за умови відсутності важких вад розвитку мозку, хребта або внутрішніх органів.

На етапі підготовки до операції проводиться медичне обстеження дитини, щоб переконається у відсутності протипоказань для застосування загального наркозу. Обов’язкова консультація з анестезіологом. Батькам необхідно підписати угоду на проведення операції.

Найбільш часто застосовується поліцизація. Техніка проведення операції включає переміщення однієї фаланги разом з судинно-нервовим пучком в положення великого пальця. Для фіксації застосовується металофіксатор. На верхню частину кисті накладається гіпсова лонгета. Вона дозволяє прискорити загоєння післяопераційних ран.

Ця техніка операції дозволяє повернути функціональність кисті і зберегти чутливість пальця без додаткових маніпуляцій. Оскільки не потрібна кісткова і шкірна пластика, коригування проводиться в один підхід, а відновлення протікає легко і без ускладнень.

Реабілітаційний період

В середньому протягом 10 діб після хірургічного втручання дитина перебуває під постійним наглядом медичного персоналу. У перші дні турбує больовий синдром, тому лікар призначає знеболюючі препарати та антибіотики для попередження розвитку ускладнень.

Щодня проводяться перев’язки та обробка швів із застосуванням антисептичних засобів. Мочити рани категорично заборонено, оскільки це може негативно відбитися на їх загоєнні. Важливо стежити, щоб постійно пов’язки перебували в чистоті.

Шви знімаються зазвичай на 14-й день. Гіпсову лонгету і металофіксатор видаляють через 5 тижнів. Протягом усього реабілітаційного періоду важливо строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря. Це дозволить уникнути можливих ускладнень і забезпечити фіксацію правильного положення великого пальця, а також максимальне відновлення його функціональності.

Жернов

Автор Жернов Андрій Олександрович

Пластичний хірург