Перейти до змісту

Відновлення обличчя після травм і опіків

Термічні та хімічні опіки, а також механічні травми обличчя часто призводять до появи деформацій та естетичних дефектів. Сучасна хірургія застосовує ефективні методики, які дозволяють повернути функціональність м’язам і естетичність зовнішнього вигляду незалежно від ступеня і площі ушкодження тканин. До вибору відповідної методики відновлення обличчя лікар підходить комплексно. Він обов’язково враховує глибину травми, стан тканин, які її оточують, вік пацієнта, супутні хвороби та інші фактори.

Показання та протипоказання для проведення операції

Найчастіше відновлювальні операції необхідні при наявності рубців, які утворюються при загоєнні шкірних покривів після травм і опіків. До основних показань для хірургічного втручання варто віднести наступні:

 • порушення естетики обличчя;
 • деформація м’яких тканин;
 • ускладненість мови;
 • порушення функції дихання;
 • порушення міміки;
 • утруднене дихання.

Відновлювальні операції на обличчі не проводяться при наявності наступних протипоказань:

 • психічні розлади;
 • виразковий стоматит;
 • інфекційні захворювання;
 • гострі запальні процеси в ротовій порожнині або гортані;
 • піодермія шкіри.

Особливості проведення операції

При корекції обличчя хірург проводить максимальний обсяг робіт, однак при сильних пошкодженнях повністю відновити естетику за одну операцію, як правило, не вдається. При видаленні рубців застосовується місцева анестезія. Пацієнту в більшості випадків не потрібне перебування в стаціонарі. При складних деформаціях потрібна госпіталізація. Тривалість перебування в стаціонарі в кожному випадку визначається індивідуально.

Проводити відновлення обличчя рекомендується через 6 місяців після пошкодження, коли завершиться формування рубців, але бувають і виключення. Якщо рубець, що тільки формується, призводить до порушення функціональності, операція проводиться раніше. Наприклад, рубець не дає повікам замикатися, що може стати причиною зниження зору.

Основні методи відновлення обличчя

Вибір техніки пластичної хірургії залежить від ступеня пошкодження тканин, віку пацієнта та інших факторів.

Видалення рубців і місцева пластика

Видалення рубців проводиться в амбулаторних умовах під місцевою анестезією. Госпіталізація не потрібна, а відновлення після хірургічного втручання проходить легко і без ускладнень.

При місцевій пластиці рубців використовується тканина, яка оточує зону пошкодження. Пересадка шкіри або інші складні маніпуляції не потрібні.

Експандерна дерматензія

Цей метод часто використовується в пластичній хірургії для корекції естетики обличчя. Суть методики полягає в тому, що поруч з областю деформації в здорову шкіру вставляється стерильний балон. Виготовлений він з м’якого інертного матеріалу. Потім лікар накладає шви, а порожній балон заповнює фізрозчином. При поступовому заповненні балон розтягує шкіру. Надлишки шкіри використовуються для закриття проблемної зони. Балон при закритті рубцевої тканини видаляється.

Головною перевагою цього методу є те, що пересаджена шкіра не відрізняється від навколишніх тканин, тому вдається досягти максимальної естетики.

Пересадка шкіри з інших ділянок тіла

Суть цього методу полягає в тому, що шкіра береться з однієї ділянки і пересаджується на обличчя. Залежно від глибини пошкодження клапті можуть бути повношаровими (містити всі шари шкіри) або більш тонкими.

Для пересадці клапті шкіри зазвичай беруть із задньої частини вушної раковини або внутрішньої частини плеча. Також можуть використовуватися й інші ділянки тіла. Оскільки на місці взяття шкіри для пересадки утворюється рубець, вибирають непомітні для сторонніх очей ділянки. З огляду на те, що для пересадки береться шкіра самого пацієнта, складнощів з її приживленням не виникає.

Сучасна пластична хірургія дозволяє усунути будь-які дефекти на обличчі після травм і опіків. Однак все ж варто пам’ятати про заходи профілактики та недопущення серйозних ушкоджень.

Жернов

Автор Жернов Андрій Олександрович

Пластичний хірург