Лапароскопія грижі стравохідного отвору діафрагми
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Лапароскопія грижі стравохідного отвору діафрагми

Грижа стравохідного отвору діафрагми (ГCОД) - захворювання, за якого спостерігається ослаблення та розтягнення м'язово-зв'язкового апарату діафрагми. У нормі така перегородка між грудною і черевною порожниною має отвір, через який проходить стравохід. У разі розвитку патології анатомічний просвіт розширюється, а поява дефекту призводить до випинання частини шлунка і стравоходу в грудну порожнину. Стан погіршується при підвищенні внутрішньочеревного тиску, а за відсутності лікування може стати причиною різних ускладнень.

diafragmalnaya-gryzha jpeg

Діафрагмальна грижа - види

ГПОД залежно від походження ділиться на два основні типи:

 1. Невропатична. Спостерігається частіше в літньому віці та спровокована ослабленням м'язово-зв'язкового апарату діафрагми.
 2. Травматична. Ділиться на істинну, за якої слабкі місця діафрагми мають тільки сполучну тканину, що призводить до появи грижового мішка, і хибну - з наявністю дефекту, але без появи грижового мішка.

Розрізняють також два види діафрагмальної грижі залежно від її структури:

 • ковзаюча (аксіальна) - оборотний стан, коли стравохід і верхня частина шлунка затягується в грудну клітку, але може самостійно повертатися в правильне положення;
 • параезофагеальна - патологія, за якої через розширений анатомічний отвір проходить нижня частина шлунка і кишківник, що може призвести до їхнього защемлення.

Під час діагностики також враховують і стадію захворювання:

 • І стадія - часто протікає без симптомів або має слабко виражену клінічну картину;
 • ІІ стадія - характеризується втягуванням у грудну клітку близько 30% шлунка і появою грижових мішків;
 • ІІІ стадія - вирізняється значним розміром грижі та підняттям шлунка над діафрагмальним отвором;
 • ІV стадія - вважається запущеною, призводить до зміщення і випинання в грудну порожнину не тільки шлунка, а й кишківника, селезінки.

Причини грижі стравохідного отвору діафрагми

Однією з поширених причин є ослаблення м'язів перегородки між грудною та черевною порожниною у літніх пацієнтів. Зміна стану діафрагми навколо стравоходу може спостерігатися при вагітності, значному газоутворенні, травмах живота.

Провокувальними факторами до розвитку патології можуть стати:

 • важка фізична праця з підняттям важких предметів;
 • активні заняття спортом із надмірними навантаженнями;
 • затяжний кашель або блювота;
 • закрепи, що призводять до частого підвищення внутрішньочеревного тиску;
 • ожиріння.

До однієї з причин належить вроджена патологія - вкорочення стравоходу, внаслідок чого шлунок розташований близько до діафрагми, а також хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту, холецистит, панкреатит.

alloplastika-pishchevodnogo-otverstiya-odessa

Симптоми та можливі ускладнення діафрагмальної грижі стравоходу

Ознаки ГСДО залежать від стадії. Спочатку захворювання може протікати безсимптомно, що характерно для невеликої ковзної діафрагмальної грижі. У міру подальшої атрофії м'язів і зв'язок відзначаються такі симптоми:

 • болючість в епігастральній ділянці та в грудній клітці;
 • печія, спричинена закиданням вмісту шлунка в стравохід;
 • неприємний, кислий присмак у роті;
 • відрижка після їжі;
 • здуття живота.

Симптоми посилюються після вживання їжі, під час нахилів, у положенні лежачи. Може спостерігатися пекучий біль і печіння в ділянці грудної клітки та міжреберному просторі, спричинене потраплянням шлункового соку та жовчі на слизову стравоходу. Часто до ознак приєднується сухий кашель, що набуває хронічного характеру.

На пізніх стадіях відзначається порушення ковтання, втрата ваги, зниження рівня гемоглобіну, анемія. Спостерігається також загальна слабкість, дратівливість, болі в животі та грудях. Такі ознаки характерні не тільки для ГСОД, тому необхідне ретельне обстеження для постановки правильного діагнозу та подальшого лікування.

Запущені стадії захворювання призводять до значного погіршення здоров'я і розвитку низки ускладнень:

 • запалення стравоходу, викликаного езофагіт-рефлюксною хворобою;
 • внутрішня кровотеча;
 • поява рубцевих змін у стравоході та звуження його просвіту;
 • виразка шлунка;
 • зниження АТ і порушення роботи серця;
 • задишка;
 • напади блювоти;
 • ціаноз;
 • защемлення грижі.

У деяких випадках спостерігаються нетипові ознаки розвитку ГСОД. У разі збільшення діафрагмального отвору шлунок і верхній відділ кишківника зміщуються і змінюють положення діафрагми. У результаті виникає її спазм, порушується дихальна активність, робота серця. Також змінюється внутрішньочеревний тиск, що призводить до погіршення загального стану, виникнення відображених болів і подальшого прогресування захворювання.

У зв'язку з цим вкрай важливо своєчасно діагностувати діафрагмальну грижу і підібрати максимально ефективне лікування, яке може бути як медикаментозним, так і хірургічним.

Як проводиться діагностика ГСДО?

Спочатку фахівець вивчає скарги пацієнта, проводить пальпацію в області верхньої частини живота. Це дає змогу визначити ступінь розвитку патології та поставити первинний діагноз. Для уточнення особливостей грижі призначаються лабораторні аналізи та інструментальні діагностичні процедури:

 • загальний і біохімічний аналіз крові;
 • аналіз калу на приховану кров;
 • рентген грудної клітки;
 • відеоезофагогастродуоденоскопія;
 • рентген шлунка із введенням контрасту;
 • комп'ютерна томографія.

За наявності значного грижового мішка патологія добре розрізняється на рентгенівських знімках, а застосування контрасту дає змогу уточнити діагноз за невеликого розміру діафрагмальної грижі. Ендоскопію використовують як додатковий метод діагностики для візуального обстеження стану стравоходу.

Оскільки симптоми ГСОД нагадують напад стенокардії (гострий больовий синдром), може бути призначена електрокардіограма. В окремих випадках застосовується р-Н-метрія - діагностичний метод, що дає змогу оцінити кислотність у стравоході та визначити її підвищення внаслідок закидання вмісту шлунка.

Комплексне обстеження дає змогу диференціювати захворювання і виключити інші патології органів черевної порожнини та серця.

IG7y5PJEASlSHUsCNwrUEcJ1KVDveK4d7VHkPYid

Лікування грижі харчового отвору діафрагми

У клініці доктора Жернова А. А. використовують сучасні методи лікування ГСОД, які підбирають залежно від таких чинників, як розмір грижі, стан діафрагми, слизової оболонки шлунка і стравоходу, вік пацієнта, наявність ускладнень і вираженість больового синдрому. Використовується також консервативна терапія.

Хірургічна операція при ГСОД є ефективною в таких випадках:

 • у разі защемлення грижі, що загрожує небезпечними ускладненнями;
 • за тяжкої форми патології, коли спостерігається значне ураження стравоходу і розвиток езофагіту, що загрожує стенозом і утворенням рубців;
 • запущена стадія захворювання.

Ми віддаємо перевагу малоінвазивним оперативним втручанням, під час яких мінімально ушкоджуються тканини і прискорюється процес реабілітації. Одним із методів є лапароскопія грижі стравохідного отвору діафрагми, яка виконується через невеликі проколи в черевній порожнині. Після такого втручання залишаються ледь помітні рубці не більше 1 см. Перебування в стаціонарі зазвичай становить 1-2 дні, а ризик післяопераційних ускладнень значно зменшується.

У результаті лапароскопії ГСОД відновлюється нормальний розмір анатомічного просвіту в діафрагмі, отвір ущільнюється, що запобігає зміщенню органів черевної порожнини. Стравохід і шлунок приймають правильне положення, відновлюється процес ковтання і травлення. Застосовується також медикаментозна терапія для зменшення езофагіт-рефлюксу: антациди та протизапальні засоби. Комплексне лікування в нашій клініці та застосування дієти дає змогу не тільки позбутися неприємної симптоматики, а й попередити ускладнення.

Методи профілактики ГСОД

Профілактичні заходи зводяться до відновлення правильного режиму харчування: дробового, невеликими порціями, без прийняття горизонтального положення після їжі. Після проведення операції призначається сувора дієта на 2 місяці. Також необхідно утриматися від фізичних навантажень і занять спортом протягом 2-3 тижнів.

Також варто вжити превентивних заходів щодо попередження грижі стравохідного отвору діафрагми:

 • одяг не повинен здавлювати ділянку живота;
 • слід уникати різких нахилів, особливо після їди;
 • не можна піднімати тяжкості;
 • з раціону краще усунути продукти, що підвищують кислотність шлункового соку;
 • спати слід у піднесеному положенні і не раніше, ніж через 3 години після прийому їжі.

Такі заходи допомагають не тільки попередити появу діафрагмальної грижі, а й покращують прогноз для тих пацієнтів, яким було виконано хірургічну операцію.

Скільки коштує лікування діафрагмальної грижі

При підозрі на розвиток патології не слід відкладати візит до лікаря. Грижа стравохідного отвору діафрагми не зникає самостійно і може прогресувати з часом. Що раніше після її виявлення буде проведено лікування, то сприятливіший прогноз.

Пройти ефективне лікування ГСОД у Києві можна в клініці Жернова А. А. Досвідчений хірург пройшов спеціальне навчання і досконало знайомий з методикою проведення лапароскопічних операцій. Для кожного пацієнта лікар підбирає найоптимальніший вид лікування з урахуванням віку, наявності хронічних і супутніх захворювань, стадії та ускладнень грижі стравохідного отвору діафрагми.

Вартість операції з усунення діафрагмальної грижі залежить від методу, анестезії, терміновості. У кожному випадку ціна визначається в індивідуальному порядку.

Записатися на консультацію можна через онлайн-форму, а також телефоном.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг