Лапароскопія післяопераційної (вентральної) грижі
Все виды оперативного лечения​

График работы:​
пн-пт: 08:00-18:00
сб-вс: 09:00-15:00​​
clock
Киев, ул. Краковская, 13
городская больница 2
Центр термической травмы и пластической хирургии

Всі види оперативного лікування

Графік роботи:
пн-пт: 08:00-18:00
сб-нд: 09:00-15:00​​

Прийом здійснюється лише у м. Київ!

ua

Лапароскопія післяопераційної (вентральної) грижі

Післяопераційна або вентральна грижа може розвинутися в зоні рубця, який залишився після хірургічного втручання. Аналогічно до інших видів патології в грижовий мішок під шкірою через дефект, що сформувався в черевній стінці, виходять окремі внутрішні органи (зазвичай це сальник або тонкий кишківник). І одним із методів лікування післяопераційної (вентральної) грижі є лапароскопія.

setka-5-patsient-lap-small

Особливості післяопераційної грижі

Вентральною грижею називають будь-яке випинання, сформоване в місці розходження післяопераційного рубця. Зазвичай дефект виявляється на сухожильних пластинах між м'язами черевного преса. Якщо внаслідок операції відбувається деформація м'язів і сухожиль у цій ділянці, можливе розширення отворів або формування нових унаслідок атрофії тканин.

Через підвищений внутрішньочеревний тиск очеревина може почати випинатися в такі щілини. Так починає розвиватися вентральна грижа. Зовні вона нагадує м'яку пухлину невеликого розміру. Під час натискання утворення повертається назад у черевну порожнину.

Поступово дефект може розширюватися, що призводить до формування зрілого випинання, для якого характерні такі структури:

 1. Ворота. Це своєрідний отвір, куди проникає вміст черевної порожнини. У вентральній грижі це незміцнілий післяопераційний рубець, який може розійтися в разі підвищення внутрішньочеревного тиску та напруження м'язів живота.
 2. Грижовий мішок. Таку назву має ділянка розтягнутої шкіри, яка захищає внутрішні органи в разі їх виходу з очеревини.
 3. Грижовий вміст. Це частина органу, який знаходиться в безпосередній близькості з воротами і заповнює грижовий мішок.

Причини вентральної грижі

Основною причиною її формування є підвищення внутрішньочеревного тиску в разі зменшення міцності сухожиль або м'язової тканини. Усі грижові випинання, що виникли після хірургічного втручання, ділять на такі види:

 • дистрофічні - виникають через зниження тонусу тканин або зміни їхньої структури;
 • травматичні - формуються в місці розрізу, який був зроблений під час втручання.

Причиною значного підвищення внутрішньочеревного тиску після хірургічної операції можуть стати:

 • патології дихальної системи - бронхіт, астма та інші захворювання, що супроводжуються сильним кашлем;
 • діастаз м'язів із розтягненням білої лінії живота (зазвичай діагностується в жінок після пологів і в чоловіків, які піднімають велику вагу);
 • асцит - скупчення рідини в черевній порожнині, характерне для хворих на цироз, патології нирок, захворювання серця і судин;
 • ожиріння;
 • вроджена слабкість сполучних тканин;
 • ендокринні патології, зокрема цукровий діабет;
 • стрімке схуднення або дефіцит ваги;
 • вікові зміни, що провокують деформацію сухожиль, у жінок у період менопаузи відбувається зниження синтезу колагену;
 • аденома простати, простатит та інші урологічні патології, за яких спостерігається порушення (утруднення) сечовипускання;
 • здуття живота, підвищене газоутворення, хронічні закрепи;
 • патології нервової системи.

Вентральна грижа може з'явитися в таких випадках:

 • сталася розбіжність або нагноєння післяопераційного шва;
 • мають місце повторні лапаротомії або порожнинні операції;
 • недотримання рекомендацій лікаря щодо післяопераційної реабілітації (раннє навантаження, відмова від використання післяопераційного бандажа тощо);
 • під час проведення операції використовувалося тампонування або дренування черевної порожнини;
 • порушення моторики кишківника після хірургічного втручання;
 • дефіцит вітаміну С, який необхідний для синтезу білка проколагену.

Основним чинником, який провокує формування випинання після операції, називають порушення процесу синтезу сполучної тканини. Через це рубець формується з колагенових волокон мінімальної щільності.

Найчастіше вентральні грижі розвиваються у пацієнтів, які в перші 6 місяців після операції зіткнулися з різними ускладненнями. Найчастіше це тривалий запальний процес, через який процес загоєння тканин затягується, а рубець формується неправильно.

ventral-hernia-through-mini-access

Види вентральних гриж

Виходячи з місця, в якому сформувалася післяопераційна грижа, вона може бути:

 • пупкова - розвивається поруч із пупковим рубцем;
 • грижа спігелієвої лінії - формується на півмісяцевій лінії;
 • грижа білої лінії - розташовується безпосередньо на білій лінії живота.

Залежно від розмірів грижа буває:

 • мала - має мінімальний розмір і може навіть не прощупуватися під час пальпації;
 • середня - добре відчувається під час промацування, має невеликий розмір;
 • велика - при випинанні провокує деформацію форми живота;
 • гігантська - має дуже великий розмір і провокує значну деформацію живота.

За можливістю вправлення грижі бувають:

 • вправимі - при легкому натисканні випинання ховається назад у черевну порожнину;
 • невправимі - не здатні вправлятися, що можливо за наявності спайок.

Показання та протипоказання для лапароскопії післяопераційних гриж

Лікуванню підлягають навіть невеликі вентральні грижі. Незважаючи на те, що випинання може не турбувати пацієнта і самостійно повертається на місце при прийнятті горизонтального положення, важливо розуміти, що без лікування патологія може прогресувати, провокуючи серйозні ускладнення.

Лапароскопія підходить для лікування всіх видів гриж, зокрема й післяопераційних незалежно від їхньої локалізації. Її проводять під наркозом, тому протипоказаннями для лапароскопічного лікування грижі можуть стати патології серця, судин, органів дихання, кровоносної системи. Також з обережністю її призначають у разі ожиріння, проведення в минулому інших операцій у тій самій анатомічній зоні.

Також протипоказанням до проведення лапароскопії є період вагітності. Для лікування вентральної грижі дуже великого розміру рекомендується проводити відкриту пластику.

IG7y5PJEASlSHUsCNwrUEcJ1KVDveK4d7VHkPYid

Як проводиться лапароскопія вентральної грижі

На етапі підготовки до операції пацієнту призначають:

 • лабораторні аналізи крові та сечі;
 • УЗД черевної порожнини;
 • електрокардіограма.

Також важливо пройти спеціальну підготовку. Вона полягає в підготовці кишківника і базується на дотриманні певного режиму харчування, відмові від спиртних напоїв, деяких лікарських препаратів тощо.

Лапароскопія - це малоінвазивна операція, яка проводиться із застосуванням анестезії. Це може бути загальний наркоз або спинномозкова анестезія. Оптимальний для пацієнта варіант визначає лікар індивідуально.

Під час операції виконується прокол очеревини в декількох місцях для отримання доступу до вентральної грижі. Щоб поліпшити огляд, у черевну порожнину закачується вуглекислий газ. Це дає змогу отримати чітке зображення на моніторі для діагностики та контролю за діями хірурга.

Органи, які опинилися в грижовому мішку, повертаються в правильне для них положення. Для зміцнення ослабленої ділянки, на якій формуються грижові ворота, використовується спеціальний сітчастий імплантат. Він являє собою поліпропіленову сітку. Цей матеріал легко приживається і не відторгається організмом.

Встановлення імпланта дає змогу надалі уникнути надмірного натягу тканин. Під час вибору імпланта і способу його фіксації хірург враховує локалізацію і розмір грижі, особливості організму пацієнта, зокрема, схильність до розвитку спайкового процесу. На завершення накладається косметичний шов. Оскільки лапароскопія супроводжується мінімальним втручанням, реабілітація проходить легше і швидше.

Скільки коштує лапароскопія післяопераційної грижі в Києві

У Києві лапароскопічні операції для лікування вентральних та інших ввідних гриж доступні пацієнтам у клініці доктора Жернова О. О. Хірург має великий досвід у виконанні подібних втручань і досконало володіє техніками їхнього проведення, що гарантує ефективність і безпеку.

Вартість лапароскопії вентральної грижі розраховується під час консультації індивідуально для кожного пацієнта. Ціна залежить від розміру випинання, терміновості хірургічного втручання, використовуваного імпланта та інших чинників.

Щоб отримати консультацію досвідченого хірурга з приводу лапароскопії післяопераційної грижі, заповніть форму на сайті або зателефонуйте нам.

Автор:
Жернов Андрій Олександрович
Пластичний хірург
ЗАБОРОНЕНО БУДЬ-ЯКЕ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ САЙТУ БЕЗ ПИСЬМОВОГО ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ
Інформація, представлена ​​на сайті, не може бути використана для встановлення діагнозу, призначення лікування та не замінює прийом лікаря

2022 © Жернов Андрій Олександрович

Розробка: Медмаркетинг